Ako vybrať autosedačku?

Čakáte prírastok do rodiny? Pomaly dávate dokopy potrebnú výbavičku? Práve došiel rad na autosedačku a vy sa bezradne chytáte za hlavu, lebo neviete, ako vybrať tú najlepšiu? Postupujte podľa týchto pravidiel a určite budete spokojní.

1. Hmotnosť dieťaťa

Toto je prvé kritérium, podľa ktorého sú autosedačky rozdelené. A týmto sa v prvom rade riaďte aj vy. Nebudete predsa pozerať autosedačky pre dieťa od 15 kilogramov, keď to vaše má zatiaľ ešte len päť kíl.

Autosedačky sú rozdelené do šiestich kategórií:

  • pre deti do 10 kg (od narodenia do približne 9-12 mesiacov) - Ide o takzvané vajíčka, ktoré sú určené pre najmenšie deti. Upevnené musia byť v protismere jazdy.

  • pre deti do 13 kg (od narodenia do približne 18 mesiacov) - Tu sú taktiež zaradené vajíčka, avšak dieťa v ňom možno voziť až do trinástich kíl. Napríklad toto: https://www.svetpredeti.sk/0-13-kg-c105/

  • pre deti od 9 do 18 kg (približne do 4 rokov) - Sú robustnejšie, musia byť vybavené bezpečnostným pásom v oblasti rozkroku, ktorý musí byť nastaviteľný podľa meniaceho sa vzrastu dieťaťa. Zväčša bývajú umiestňované na zadné sedadlo, v smere jazdy. Je dobré siahnuť po polohovateľnej sedačke.

  • pre deti od 15 do 22 kg (približne do 7 rokov) - Určená pre väčšie deti, zväčša zložená z dvoch častí, ktoré sú vybavené vlastnými bezpečnostnými pásmi. Môžu mať opierku rúk, opierku hlavy, chrbtovú opierku. Sú sedačky s odnímateľnými opierkami, ktoré je možné odstrániť a zostane len podsedák pre vyššie dieťa.   

  • pre deti od 22 do 36 kg (približne do 12 rokov) - Pripútavajú sa pásmi zabudovanými priamo v aute, majú nastaviteľné opierky, ktoré sa taktiež ako v predošlej kategórii dajú odstrániť a zostane len podsedák.

Najvhodnejšie je vyberať sedačku podľa kategórie, pretože tá najlepšie zaistí bezpečnosť vášho dieťaťa. Nie je najšťastnejším riešením kupovať väčšiu autosedačku a čakať, že dieťa do nej dorastie. Ak je menšie, sedačka mu neposkytuje také bezpečie, ako by mala, keďže v nej nemôže byť stopercentne upevnené.

Prípadne siahnite po autosedačke, ktorá je kombináciou hneď niekoľkých kategórií. Napríklad ako tieto: https://www.svetpredeti.sk/9-36-kg-c109/ 

2. Výška dieťaťa

V autosedačke musí sedieť každé dieťa, ktoré je nižšie ako 150 centimetrov. Platí pravidlo, že autosedačku treba meniť za väčšiu vždy, keď hlava dieťaťa začne presahovať cez opierku sedačky. A, samozrejme, aj podľa zvyšujúcej sa hmotnosti.

3. Vek dieťaťa

Nie je až takým dôležitým kritériom, kedže každé dieťa je individuálne a inak rýchlo sa vyvíja. Ale môže od neho závisieť intenzita obmieňania autosedačky.

4. Správne upevnenie

Posledné pravidlo sa už netýka ani tak samotnej kúpy autosedačky ako skôr toho, ako ju upevníte vo vašom aute. Bez správneho uchopenia a jej používania podľa návodu totiž bezpečie dieťaťa nedocielite, nech by bola autosedačka akákoľvek kvalitná.

Správne utiahnuté popruhy zabezpečia, aby sa pri náraze autosedačka aj s dieťaťom neprevrátila, alebo aby z nej dieťa nevypadlo.

Podľa prieskumov totiž až viac ako polovica detí nie je v autosedačkách správne uchytených. Dôvodom sú najčastejšie slabo natiahnuté popruhy, zlé umiestnenie sedačky, vek autosedačky, alebo jej nepoužívanie podľa priloženého návodu.

Na záver...

Pri prevážaní dieťaťa musíte mať autosedačku v aute povinne. Táto povinnosť vyplýva zo zákona. Pri jej kúpe sa však zamyslite najmä nad tým, že v prvom rade vám predsa ide o bezpečnosť vašej ratolesti, nie iba o splnenie si zákonnej povinnosti.