Viete, ako vybrať ten správny kočík?

Kúpu kočíka ste s manželom nepochybne niekoľkokrát preberali doma. Viete, že prvoradá je bezpečnosť, nasleduje komfort, nemenej dôležitá je v mnohých prípadoch aj cena, keďže kompletná výbava pre novorodenca nie je lacná záležitosť. Poradíme vám, na čo by ste sa pri nákupe mali zamerať.

1. Cena a funkcie

V prvom rade si stanovte cenovú hranicu a funkcie, ktoré by kočík pre vaše bábätko mal spĺňať. V obchode sa vám totiž predajca bude snažiť predať to najdrahšie, čo budú mať. Nie vždy však musí platiť, že najdrahšie je aj najlepšie. Samozrejme, výnimka potvrdzuje pravidlo, no ani lacnejší kočík nemusí byť horší než ten drahý. Môže sa stať nanajvýš to, že nebude mať rovnako veľa všakovakých funkcií. Mnohé z tých špeciálnych však nikdy nevyužijete.    

2. Na začiatok vanička

Dôležitý je vek dieťatka, pre ktoré idete kočík kupovať. Pre novorodenca je najvhodnejší hlboký kočík s vaničkou. V ňom trávi bábätko zväčša prvých šesť až osem mesiacov.

Preto by ste sa pri výbere mali pozerať najmä na veľkosť vaničky a predstaviť si v nej nielen novorodenca, ale aj polročné dieťa. Najlepšie, ak nájdete rozmery priamo pri výrobku a pri priemernej veľkosti bábätiek si dokážete predstaviť, na ako dlho kočík vystačí.

Napríklad model Tako moonlight 02 ponúka presné rozmery.

Dôležitým aspektom pri výbere je aj kvalita dna, keďže vaše dieťa bude v kočíku ležať minimálne šesť hodín denne. Matrac musí byť kvalitný, pýtajte sa aj na termoizoláciu.

3. Športový a golfáč

Ak chcete kočík pre staršie dieťa, ktoré už samo sedí, siahnite po športovom kočíku alebo ultraľahkom, takzvanom golfovom. Pri výbere si všímajte veľkosť aj váhu kočíka. V prípade, že bývate v bytovke, myslite na to, že budete kočík presúvať panelákovými chodbami, malým výťahom a skladovať v byte. Veľkosť kočíka je preto veľmi dôležitá. Dôležitá je tiež jeho váha, keďže pri kočíkovaní nastane množstvo situácií, kedy budete musieť kočík aj s dieťaťom preniesť z jedného miesta na druhé.

Všimnite si tiež, či je kočík polohovateľný. Dôležité to je najmä v prípade, ak je vaše dieťa zvyknuté v kočíku zaspávať.

Ak však nechcete kupovať každý kočík samostatne, máte možnosť kúpiť všetko naraz. V rámci dvoj alebo trojkombinácie si zadovážite hlboký kočík, vajíčko do auta aj športový kočík. 

4. Príslušenstvo

V oboch prípadoch majte na pamäti aj také na prvý pohľad nepodstatné veci ako sú úložný priestor, taška na kočík, fusak, sieťka proti hmyzu či pršiplášť. Jedným slovom - príslušenstvo

Miesta na odkladanie v kočíku nikdy nebude dosť. Určite sa totiž neraz stane, že sa počas prechádzky vyberiete na nákup. Niesť v rukách plné nákupné tašky a ešte aj tlačiť kočík, nie je nič príjemné. Preto si dobre prezrite veľkosť aj umiestnenie košíka pod kočíkom.

Pri taške si všimnite jej rozmery, čo všetko sa vám do nej vmestí, vyskúšajte si, ako sa bude kočík správať, keď ju naň zavesíte plnú a tiež skúste, či vám taška nebude pri chôdzi narážať do kolien. To totiž tiež môže dosť znepríjemniť príjemnú prechádzku.  

Sieťku proti hmyzu a pršiplášť začnete hľadať práve vtedy, keď ich budete potrebovať. Je lepšie, ak budú súčasťou výbavy, aby ste po prvom lejaku nemuseli opäť bežať do obchodu.  

V zime určite nezabudnite na kvalitný fusak, vďaka ktorému budú prechádzky pre vaše dieťatko príjemné aj v chladnom počasí. 

5. Kolieska

Veľmi dôležitou súčasťou kočíka sú kolieska. Vôbec nie je jedno, z akého materiálu sú. Aj od nich sa totiž odvíja pohodlie vášho dieťaťa, ale aj komfort manipulácie s kočíkom. Na trhu sú dva druhy kolies - plastové a nafukovacie.

Plastové kolieska sú ľahšie, nehrozí, že na ne dostanete defekt, na druhej strane sa však pri prechádzaní po nerovnom teréne poškodzujú tlmiče na kočíku. Plastové kolieska s možnosťou doobjednania nafukovacích má napríklad model Kinert vip 11.  

Nafukovacie kolieska sú vhodnejšie do terénu, majú väčší priemer, nezabárajú sa, prejdú ľahko blatom aj cez vodu. Ich nevýhodou je, že na nich môžete kedykoľvek dostať defekt. Nafukovacie chrómované kolesá má napríklad model Dalga lift 04

6. Pre dvojičky

Narodili sa vám dvojičky? Našťastie, dnešná moderná doba ponúka množstvo modelov kočíkov pre dvojičky, takže nemusíte kupovať dva samostatné kočíky. Trh ponúka kočíky, kde sú dve vaničky vedľa seba alebo jedna za druhou. Pri výbere je dobré zvážiť, aká bude manipulácia s kočíkom, čo pre vás bude praktickejšie. Či sa vám bude ľahšie chodiť po chodníkoch alebo v obchodoch s prvým alebo druhým typom kočíka.  

 

Poradili sme vám? Tak to nás teší. Veríme, že aj vďaka týmto radám bude kúpa vášho kočíka o niečo jednoduchšia.